Stanisław Kistryn - Działalność Naukowa
![]()
Badanie układu trzech nukleonów z użyciem spolaryzowanych wiązek neutronów, protonów i deuteronów.
Ponieważ jest to mój główny temat, który nie tylko jest niezwykle interesujący, ale także stanowił podstawę mojej rozprawy habilitacyjnej (ISBN 83-86774-42-8) oraz prac które były podstawą do nadania tytuąu profesora, kilka słów o nim więcej.
Na podstawie szeregu eksperymentów w PSI, Szwajcaria, oraz serii pomiarów w KVI, Holandia, dotyczących reakcji rozszczepienia (breakup'u) deuteronu, 2H(p,pp)n i 1H(d,pp)n, poprzez porównanie ich wyników z przewidywaniami teorii wnioskujemy o strukturze modeli oddziaływania nukleon-nukleon oraz o udziale tzw. sił trójciałowych. Nasze wyniki po raz pierwszy w świecie pokrywają w jednym eksperymencie znaczną część dostępnej dla wylatujących nukleonów przestrzeni fazowej i pozwoliły na jednoznaczne stwierdzenie istotnego wkładu do przekroju czynnego, pochodzącego od oddziaływań 3-ciałowych.
Uzyskane wyniki były tak ciekawe, że znalazły kontynuację w nowych, zaproponowanych i koordynowanych przez nas projektach, w KVI i w Centrum Badawczym Juelich, Niemcy. Przyniosły one nformacje o wielu aspektach dynamiki oddziaływania w układzie trzech nukleonów, niezbędne do weryfikacji nowych przewidywań teoretycznych.
Szczegóły eksperymentu i najważniejsze rezultaty, wraz z odnośnikami do wcześniejszych naszych prac, można znaleźć w przeglądowej publikacji: J. Phys. G: Nucl. Part. Phys. 40, 063101 (2013).
W roku 2013 udało się sprowadzić do Krakowa cały zestaw aparatury eksperymentalnej z KVI i zainstalować go w nowo powstałym ośrodku badawczym Centrum Cyklotronowe Bronowice w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN im H. Niewodniczańskiego w Krakowie. Wykorzystując wiązkę protonów o energiach do 200 MeV kontynuujemy nasze bdania układów kilunukleonowych.
W ramach tego cyklu projektów (wliczając tylko okres bez etapu PSI) powstały: 2 prace habilitacyjne (następna w toku), 6 prac doktorskich, kilka prac magisterskich i szereg prac rocznych SMP.
Eksperymentalne testowanie podstawowych symetrii czasoprzestrzennych w różnych sektorach oddziaływania słabego - poszukiwanie ograniczeń na możliwe rozszerzenia Modelu Standardowego.
Nasza grupa prowadziła pionierski w świecie eksperyment, poszukujący efektów łamania symetri względem odbicia czsu, z użyciem wiązki zimnych neutronów w PSI, Szwajcaria. Nawet jeszcze ciekawszy jest projekt wykorzystujący źródło ultra-zimnych neutronów w PSI oraz do pomiarów elektrycznego momentu dipolowego neutronu. O tych fundamentalnych badaniach można przeczytać na stronach UCN i nEDM.
Badanie łamania symetrii izospinowej oddziaływań silnych przy energiach w pobliżu progu na produkcję mezonu η.
Badanie mechanizmu reakcji jądrowych w zakresie średnich energii; eksperymentalne studiowanie reakcji spalacji wywołanej protonami - dawny projekt PISA, realizowany w Forschungszentrum Juelich, a obecnie w CCB IFJ PAN.
Przygotowania do realizacji projektu PANDA, w ramach przyszłej instalacji wiązek antyprotonów w Laboratorium Ciężkich Jonów (GSI) w Darmstadt.
Zastosowania informatyki w eksperymentach fizycznych:
Rozwijanie układów odczytu i akwizycji danych dla niezbyt wielkich eksperymentów; Projektowanie i implementacja rozszerzeń standardowej konfiguracji systemu elektroniki odczytu FERA (LeCroy),
Rozwijanie zastosowań systemów czasu rzeczywistego w akwizycji danych,
Programowanie wielofunkcyjnych układów logiki dla obsługi różnych eksperymentów (trigger logic).
UWAGA - brak odnośników w tym punkcie nie oznacza, że projekty te są ,,zaniedbane'' i nieciekawe. Wręcz przeciwnie, jest to niezwykle istotna część każdego eksperymentu i postęp jest tu niezwykle szybki i pożądany ! Nasza grupa jest uznawana na świecie za mającą doświadczenie i osiągnięcia na tym polu. Kto do nas dołączy ?
Zainteresowani !
Polecam sięgnięcie do wspomiananych i innych stron Zespołu Zakładów Fizyki Jądrowej Instytutu Fizyki UJ oraz do wizyty i rozmowy. Jak widać, oferta dla poszukujących ciekawej i naukowo ważnej pracy jest bardzo obszerna - każdy (no dobrze - każdy zainteresowany wspólczesną fizyką jądrową i/lub elektroniką eksperymentalną) znajdzie dla siebie temat na pracę roczną, magisterską, doktorską, ...Zapraszam !!